Kochamy straszne i śmieszne filmiki

Kochamy straszne i śmieszne filmiki

Kochamy straszne i śmieszne filmiki
autorem artykułu jest Alan Rybczyński

Człowiek to bardzo złożona istota. Ku jej podstaw rodzi się także niezbędna do egzystencji sprzeczność. Uwielbiamy widzieć rzeczy śmieszne, co skutkuje naszym poczuciem bezpieczeństwa, jak i straszne, powodujące lęk i stany niepewności. To wszystko będę się starał wyjaśnić w moim artykule. Powiem, dlaczego każdemu z nas potrzebne jest poczucie bezpieczeństwa, jak i lęku.

Rzeczy straszne, np. filmiki: horrory i thrillery oglądane w kinie, od zawsze przyciągały do siebie ogromną widownię. W starożytności, straszne tragedie cieszyły się równie dużą popularnością, co ich dzisiejsze "odpowiedniki". Pytacie, "czy to straszne, że lubimy grozę?". Nie, jak najbardziej nie. To dziwne, ale normalne i bardzo ludzkie.

Tak naprawdę, do życia szczęśliwego potrzebujemy wiele rzeczy. Te lepiej postrzegane potrzeby to: bycie ważnym, spełnienie, bezpieczeństwo i wiele innych. Te gorzej widziane: pojęcia straszne, budzące lęk i przerażenie.

BezpieczeÅ„stwo oraz strach to rzeczy zupeÅ‚nie skrajne. BezpieczeÅ„stwo w nadmiarze jest niezdrowe. Dlatego wÅ‚aÅ›nie tak ważne jest wszystko, co straszne. DziÄ™ki na przykÅ‚ad temu, że patrzymy na straszne filmiki – boimy siÄ™. Spytacie pewnie, co sprawia, że lubimy siÄ™ bać, a straszne filmiki przyciÄ…gajÄ… ludzi, jak magnes? Odpowiedź jest prosta. W dzisiejszych czasach, uznawanych za bezpieczne, straszne rzeczy sÄ… w naszej psychice raczej rzadko spotykane, zaÅ› pewnoÅ›ci i bezpieczeÅ„stwa mamy nadmiar. JeÅ›li wiÄ™c nie brakuje nam bezpieczeÅ„stwa, to czemu by nie nadrobić tym wszystkim, co takie "nieprzyjemne" i straszne? Nadrabiamy wiÄ™c, oglÄ…dajÄ…c straszne filmiki o potworach, duchach i zjawach. Lubimy horrory z dużą iloÅ›ciÄ… krwi, myÅ›lÄ…c "to straszne", ale i... fascynujÄ…ce, pobudzajÄ…ce. Ciekawość odgrywa tutaj ogromnÄ… rolÄ™. No bo, jak czÄ™sto zdarza siÄ™ nam zobaczyć na ulicy coÅ› strasznego i przerażajÄ…cego? CzÅ‚owiek współczesny, w odróżnieniu od pierwotnego, który non-stop odczuwaÅ‚ straszne lÄ™ki, i obawiaÅ‚ siÄ™ wciąż o wÅ‚asne życie, ma niedobór strachu i dlatego wÅ‚aÅ›nie lÄ™k sprawia nam tyle przyjemnoÅ›ci, zaspokaja nas. Oprócz bezpieczeÅ„stwa, karmimy siÄ™ wiÄ™c lekiem i strachem, co daje nam poczucie relaksu i równowagi. Pierwotni, żyjÄ…c w jaskiniach, dajÄ…cych im ograniczone schronienie - nie mieli opcji wyboru i możliwoÅ›ci wyważenia tego, co byÅ‚o: straszne i niebezpieczne z tym, co daje poczucie bezpieczeÅ„stwa.

Człowiek współczesny, posiadając wybór, chodzi do kina i ogląda straszne filmiki. Wszyscy kochamy strach. Siedząc więc przy filmiku na szklanym ekranem, bierzemy dawkę strasznego "bezpiecznego niebezpieczeństwa" Bo przecież, co nam się może stać w kinie?

Pojęcia straszne są potrzebne nam wszystkim. Należy jednak "wyważać" to, co sobie dostarczamy: rzeczy straszne, normalne i bezpieczne. Chodźmy do kin, oglądajmy straszne horrory, thrillery i inne filmiki, nie bójmy się bać z umiarem.

--
CiuśCiuś - niegrzeczne filmy
www.ciuscius.pl

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Zobacz takze:
Tajemnica wyszukiwarek
David Lynch - skandalista czy postmodernista?
Konfiguracja telefonu SE K660i do MSS i Internet w Oran
Polowanie na smoki
Wolność finansowa